Czterystu wykonawców podczas Pierwszego Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w  Łopusznie!

Ponad osiemset osób gościło w dniu 15 grudnia w Łopusznie, podziwiając wykonawców biorących udział w Pierwszym Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury. Łącznie w 5 kategoriach wiekowych, jako soliści, duety i zespoły wystąpiło ponad 400 uczestników. Byli to uczniowie szkół podstawowych, średnich, podopieczni przedszkoli, żłobków a także delegaci Domów Kultury i prywatnych instytucji z terenu Powiatu Kieleckiego oraz z Kielc, Koła Gospodyń Wiejskich, chóry, zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Do grupy odwiedzających dołaczyli rodzice, dziadkowie a także zainteresowani mieszkańcy Gminy Łopuszno oraz zaproszeni goście. Komisja oceniająca miała nielada wyzwanie  w temacie przyznawania miejsc na podium ze względu na bardzo wysoki poziom artystyczny prezentowanych aranżacji.

Pan Michał Siemieniec – inspektor w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nauczyciel śpiewu, wokalista kapeli folkowej Jędrusie oraz  Pani Marzena Trzebińska – absolwentka wydziału aktorsko – wokalnego w Łodzi, nauczyciel w Szkole Muzycznej w Kielcach, wokalistka zespołu Chmielnikers, stanowili trzon komisji oceniającej. W poszczególnych kategoriach ich prace wspomogli: Pani Elżbieta Jarząbek – Radna Gminy Łopuszno, Pani Agnieszka Palacz – Redaktor Naczelny Wieści Łopuszna, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Łopusznie, Pani Klaudia Błaszczyk- rodowita mieszkanka ziemi łopuszańskiej, która zasłynęła min. z programu „Bitwa na Głosy” z  udziałem Andrzeja Piasecznego, uświetniła również swym występem niniejsze wydarzenie, Pani Magdalena Rowińska – Dyrektor w firmie EC Poland oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Łopusznie – Pani Elżbieta Węgrzyn.  Powołane przez organizatora jury brało pod uwagę  min. dobór strojów i rekwizytów, walory wokalne, aranżacja i interpretacja utworu oraz stopień trudności  repertuaru.

Nagrody przyznano w następujących kategoriach:

Kategoria I: Zespoły i młodzież szkolna (wpłynęło 7 zgłoszeń)
I miejsce: „Górne Nutki „ – z Górna, Gmina Bieliny,
II miejsce: Zespół Happy Junior z Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach,
III misce:  Chór Cantus Puellis z Gminnego O(środka Kultury w Górnie,
Wyróżnienia otrzymali: Żłobek Gminny w Łopusznie oraz Chór Szkolny ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie działający pod opieką Pana Jarosława Gołucha.

Kategoria II : Soliści do 12 lat (wpłynęły 43 zgłoszenia)
I miejsce: Apolonia Jakubczyk z Kielc,
II miejsce ex aequo: Zosia Anioł ze Szkoły Muzycznej w Kielcach oraz Nikola Redlica z Kielc,
III misce ex aequo: Weronika Kotwa z Łagowa, Zuzanna Habik z Kielc, Kornelia Patro z Kielc,
Wyróżnienia otrzymali:   Tobiasz Gos z Rudy Stawczyńskiej, Michalina Cedro z Masłowa, Hanna Jakubczyk z Kielc, Bartłomiej Boruń z Zagnańska, Julia Radomska z Daleszyc, Julia Błońska , Magdalena Młynarska z Lasocina, Gabriela Kościelecka z Piasecznej Górki, Len Dobek z Morawicy, Amelia Rudzka z Cedzyny.

Kategoria III : Soliści powyżej 12 lat (wpłynęło 21 zgłoszeń)
I miejsce: Zuzanna Bera z Łagowa,
II miejsce ex aequo: Jagoda Nowak z Oblęgorka, Martyna Stępień z Nowin,
III misce ex aequo:  Wiktoria Gawron z Bielin, Diana Wijas z Gnieździsk,
Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Chrabąszcz z Mąchocic Scholasteria, Wiktoria Basiak z Nowin, Patrycja Rutkowska z Rykoszyna, Aleksandra Pięta z Olszówki.

Kategoria IV : Zespoły Dorośli (wpłynęło 16 zgłoszeń)

Grand Prix nagroda pieniężna w wysokości 300 zł, ufundowana przez Panią Wójt Irenę Marcisz oraz zaproszenie na występ podczas Orszaku Trzech Króli w Łopusznie: dla Zespołu Echo Łysicy z Bielin,
I miejsce: KGW „Śwarne Kakonianki „ z Kakonina,
II miejsce ex aequo:  KGW „Modrzewianki z Nowej Słupi, Zespół Śpiewaczy „Makoszanki” z Bielin,
III misce ex aequo:  Chór “Nowina” z Nowin, Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno,
Wyróżnienia otrzymali: Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, „Chełmowianki” z Rudek, Zespół Śpiewaczy „Szewczanki” z Szewce – Zawada, Zespół Heńka z Małogoszczy.

Kategoria V: Soliści dorośli (wpłynęło 6 zgłoszeń)
I miejsce: Magdalena Wywiał z Nowin,
II miejsce: Sylwia Gajek z Nowin,
III misce:  Irena Gąsior z Rudek,
Wyróżnienia otrzymali: Monika Walas z Korczyna, Zdzisław Klusek  z Nowej Słupi.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, którzy wsparli tą wspaniałą inicjatywę wspólnego kolędowania  a są nimi  między innymi:

- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego,
- Starostwo Powiatowe Kielce,
- Wójt Gminy Łopuszno Irena Marcisz,
- Firma EC Poland Łopuszno wraz z  Panią Dyrektor Panią Magdaleną Rowińską,
- Bank Spółdzielczy w Łopusznie wraz z Panią Prezes Elżbietą Węgrzyn,
- Lewiatan Łopuszno – Kamil Cedro i Paweł Gabryś,
- Pracownia Rękodzieła Artystycznego  Madlen – Magdalena Rowińska,
- Piekarnia Aleksander Kozak,
- Elżbieta Jarząbek -  Radna Gminy Łopuszno,
- Barbara Fras – Radna Gminy Łopuszno,
- Andrzej Cieślicki – Radny Gminy Łopuszno,

Dziękujemy serdecznie za przybycie Panu Marszałkowi Mariuszowi Goskowi, który ufundował dla uczestników cenne nagrody oraz objął  wydarzenie patronatem honorowym. Ponadto gościliśmy również Wójta Gminy Bieliny Pana Sławomira Kopacza oraz Burmistrza Nowej Słup Pana Andrzeja Gąsiora.

Pragniemy by inicjatywa ta na stałe wpisała się kalendarz wydarzeń organizowanych w Gminie Łopuszno.  Spotkania tego typu stanowią doskonałą platformę kultywowania pięknej polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, są też doskonałą okazją do spotkania i integracji międzypokoleniowej sąsiednich środowisk gminnych.

(zobacz galerię zdjęć...)